Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

PAYLAŞIM ALANI

AramaLatest imagesAnasayfaKayıt OlGiriş yap

M.Ali Birand-Asker çok farklı düşünüyor...

YazarMesaj
G

G

Yaşadığı Şehir : Adana

M.Ali Birand-Asker çok farklı düşünüyor... Empty
MesajKonu: M.Ali Birand-Asker çok farklı düşünüyor...   M.Ali Birand-Asker çok farklı düşünüyor... Icon_minitime02.06.07 10:37

Medyaya bakarsak, Türk Ordusu Kuzey Irak’a girdi girecek. Genelkurmay Başkanı ise son derece farklı bir havada konuşuyor. Ben Orgeneral Büyükanıt’a inanmaya karar verdim.

PKK suikastlarına başlamış, bölgeden sürekli şehit haberleri geliyor. Ankara patlaması herkesi şok ediyor. Sınır boyunda tank-tüfek ve dolaşan birlikler görülüyor. Televizyonlarda “girelim, girmeyelim” tartışmaları yapılıyor.

İşte böyle bir ortamda da, kamuoyunda beklentiler artıyor.

Peki, gerçek ne?

Perşembe günü, Akademiler’de Sarem (Stratejik Araştırma ve Etüd Başkanlığı) tarafından uluslararası bir toplantı düzenlendi. Genelkurmay Başkanı ile bu toplantıda karşılaştım ve sordum: “Ne oluyor? Kuzey Irak’a müdahale mi ediyorsunuz?”

“Hayır, olayı sizler abartıyorsunuz” dedi. Medyanın kamuoyundaki beklentileri gereksiz şekilde körüklediğini söyledi.

Şaşırdım.

Olayın dış görünüşü ile içi birbirinden çok farklıydı. “Peki, gerçekte ne oluyor?” şeklindeki soruma da şöyle yanıt verdi:

“Kuzey Irak’a girmek için birlik kaydırmıyoruz. İlkbaharla birlikte, her yıl olduğu gibi birlikleri kaydırdık. Sıfır noktaya yerleştik ve PKK ile mücadeleye başladık. O kadar. Lütfen abartmayın. Böyle bir hazırlığımız yok. Askeri gerekleri karıştırıyorsunuz.”

Genelkurmay yetkilileri de, “Kuzey Irak konusunda ne özel bir hazırlık, ne özel bir planlama var” dediler.

Karşılaştığım Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’e de, ABD uçaklarının hava ihlalini sordum.

“Hiç de abartılacak bir durum yok. Bu tip olaylar olabilir. Biz de zaman zaman sınırı geçebiliyoruz. Amerikalılar bunun bir hata olduğunu söylediler ve özür dilediler ve bitti” dedi.

Peki, Washington böyle bir yolla bize mesaj vermiyor muydu?

Komutanın yanıtı yine şaşırtıcı oldu:

“ABD’nin bize mesaj vermesi için uçak uçurmasına gerek yok ki. Normal kanallardan verebilirler. Her gün telefonla konuşuyoruz. Dolaylı bir haberleşmeye hiç gereksinme yok. Ayrıca, bizim bölgedeki varlığımızı, ne yaptığımızı da sürekli hem uydudan, hem bölgede görebiliyorlar. Bu olayı medya abarttı...”

İşte iki farklı dünya.

Asker gelişmeleri başka türlü görüyor. Kamuoyu ise bambaşka yorumluyor. Ben Genelkurmay’a inanmaktan yanayım.

Hiç değilse bugün için, bir Kuzey Irak harekatı beklemiyorum.

M.Ali Birand-Asker çok farklı düşünüyor...
1 sayfadaki 1 sayfası